گزارش مهندس آرشیتکت | کلیسای نور / شرکت(کمپانی) معماری تادائو آندو(Andō Tadao)

[ad_1]

در شهر کوچک ایباراکی، ۲۵km خارج از اوزاکا، ژاپن، یکی از زیباترین کارها معماری تادائو آندو بنام کلیسای نور واقع شده هست. تادائو آندو یکی از برجسته‌ترین معماران پست‌مدرن ژاپنی از نور مفهوم دیگری به مخاطب القا می‌کند. منحصرا در کلیسای نور ایباکی این مفهوم مشخص هست.این کلیسا به کلیسای کوچک و خانه وزیر که قبلا در محل وجود […]

 • نام پروژه(طرح)
  کلیسای نور
 • طراح
  تادائو آندو(Tadao Ando)
 • مکان پروژه(طرح)
  Ibaraki, Osaka, Japan
 • سال ساخت
  ۱۹۹۹
 • عکاس
  Naoya Fujii, Antje Verena, via Wikipedia

در شهر کوچک ایباراکی، ۲۵km خارج از اوزاکا، ژاپن، یکی از زیباترین کارها معماری تادائو آندو بنام کلیسای نور واقع شده هست.

تادائو آندو یکی از برجسته‌ترین معماران پست‌مدرن ژاپنی از نور مفهوم دیگری به مخاطب القا می‌کند. منحصرا در کلیسای نور ایباکی این مفهوم مشخص هست.این کلیسا به کلیسای کوچک و خانه وزیر که قبلا در محل وجود داشت اضافه شده‌هست.

تادائو آندو چارچوب فلسفی بین طبیعت و معماری را در کلیسای نور بوجود آورده هست.

کلیسا به شکل ۱ مکعب مستطیل (۶×۱۸×۶ متر) هست که دیواری با زاویهٔ ۱۵º از آن عبور کرده و مکعب را به ۱ کلیسا و محوطه ورودی تقسیم کرده هست.

نیمکت‌ها از داربست بکار رفته در ساختمان درست شده‌اند که به سمت محراب پایین می‌آیند. همان‌طور که در شکل دیده می‌شود، صلیبی در دیوار پشت محراب بریده شده هست که هنگام صبح روشن می‌شود.

کلیسای کوچک نور دسته بزرگی از تفکرات و نظریات این مهندس آرشیتکت شرقی است. و نمونه مثال زدنی از برخود انسان شرقی با طبیعت اطرافش است.

جمع تضاد یکی از اصول کاری و تفکر تادائو آندو است که در کلیسای نور نیز مشاهده می شود قرار گرفتن ۱ ورودی (خط) مورب در برابر حجم مکعب و منظم نمازخانه استفاده از کنتراست نور که حجم تاریک کلیسا به وسیله نورهایی به شکل صلیب روشن می شود که به نوعی تداعی کننده و تقابل خوبی و بدی نیز می باشند. استفاده از تضاد حتی در بین مصالح انتخاب شده از طرف آندو نیز به چشم می خورد یعنی بتن و شیشه.

به کار گیری و استفاده از تضاد این امکان را می‌دهد که هر ۱ از عناصر استفاده شده در بنا شدت و بیان صریح‌تری یافته و این حس را نیز به مخاطب خود انتقال دهند. بتن ماهیتی زبر و خشن و بسته (از نظر دید) دارد و در کنار آن شیشه که ماهیتی شفاف صاف دارد به کار برده شده هست. تضاد این دو عنصر کنار هم باعث می‌شود تا ویژگی ها بتن بیشتر به چشم بخورد در همین حال هم بتن به شیشه شفافیت بیشتری نیز می‌دهد. همین اتفاق برای نور و تاریکی در کلیسای نور افتاده که باعث شده این کلیسا به یکی از معروف‌ترین کارهای تادائو آندو تبدیل شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید