گزارش مهندس آرشیتکت | مهرخانه – اوکراین / مهندس آرشیتکت نیما کیوانی

[ad_1]

این پروژه(طرح) واقع در ۱ بلوک آپارتمانی است و در طراحی(طرح ریزی) داخلی آن ۲ عامل مهم در نظر گرفته شده هست:۱- استفاده از تمدن، فرهنگ و ارزشهای ایرانی(استعاره ار میترائیسم و خورشید)۲- استفاده از هنر این طرح موفق شد مدال نقره ی جایزه ی A Design Award را به انتخاب هیات داوران کسب کند. نیما کیوانی مهندس آرشیتکت […]

این پروژه(طرح) واقع در ۱ بلوک آپارتمانی است و در طراحی(طرح ریزی) داخلی آن ۲ عامل مهم در نظر گرفته شده هست:۱- استفاده از تمدن، فرهنگ و ارزشهای ایرانی(استعاره ار میترائیسم و خورشید)۲- استفاده از هنر این طرح موفق شد مدال نقره ی جایزه ی A Design Award را به انتخاب هیات داوران کسب کند.

نیما کیوانی مهندس آرشیتکت جوانی که حالا با «مهرخانه» باردیگر دقت محافل معماری جهان را به سمت معماری ایرانی جلب کرده هست، در گفتگو با مهر درباره این پروژه(طرح) گفت: مهرخانه پروژه(طرح)‌ای که کاملا مدرن هست با رویکردی متفاوت به فرهنگ و فضای معماری ایرانی ساخته شده هست. ما در ساخت «مهرخانه» از نمادهایی که در ایران باستان و در آیین مهرپرستی به کار می‌رفته و به ویژه از خورشید، به لقب ۱ نماد مهم بهره برده‌ایم.

به گفته این مهندس آرشیتکت ایرانی برای نخستین بار هست که ۱ ساختمان در اروپا ساخته می‌شود که طراحی(طرح ریزی)، ساخت و چیدمان داخلی آن را ۱ ایرانی برعهده داشته و از نمادهایی ایرانی استفاده کرده هست.

کیوانی با اشاره به این‌که با دقت به محدودیت بودجه، سعی شده تا فضاهایی مینیمال در طراحی(طرح ریزی) شکل بگیرد گفت: ما ناچار به خلق فضاهایی مینیمال و ارزان و در عین حال هنری و ایرانی بودیم که برگرفته از آیین میتراییسم باشد. به همین خاطر، سبک معماری لافت برای طراحی(طرح ریزی) انتخاب شد و ما با استفاده از بتن اکسپوز و میلگرد و آهن اکسید شده به طراحی(طرح ریزی) این فضا پرداختیم و سعی کردیم با استفاده از متریال‌هایی همچون آجر و چوب و نور به فضا، حس مطلوب و گرمای لازم را به این فضای مسکونی بدهیم.

این مهندس آرشیتکت ایرانی در ادامه به جزییات دیگر پروژه(طرح) مهرخانه اشاره و بیان کرد: در طراحی(طرح ریزی) فضا از قدیمی‌ترین طرح حجاری سنگی خورشید به صورت تابلوی نورانی استفاده شده هست. همچنین در طراحی(طرح ریزی) مبلمان منزل، بتن و میلگرد همسو با کانسپت طراحی(طرح ریزی) به کار رفته و این در تمام صندلی‌ها و میز و سایر مبلمان‌ها هم دیده می‌شود. در فضای آشپزخانه نیز همان کانسپت بتن حتی در طراحی(طرح ریزی) کابینت دیده می‌شود ولی در کنار آن با استفاده از کاشی شیشه‌ای فیروزه‌ای با الهام از معماری سنتی ایران، حس مکان سنتی ایرانی داده شده هست.

 

کیوانی با اشاره به نقش مهم گیاه در معماری ایرانی گفت: با دقت به نقش گیاه در معماری سنتی ایران در بخش‌های مختلف به گیاه پرداخته شده هست. حتی به‌صورت آویز از سقف مقابل آشپزخانه. در فضای روبه‌روی آشپزخانه هم در کنار پنجره ۱ گوشه دنج با متریال چوب و گیاه طراحی(طرح ریزی) شد که منظر زیبایی در هنگام غروب خورشید دارد.

روژه مهرخانه در بخش خارج از مسابقه نهمین جایزه معماری داخلی ایران به لقب اثر اجرا شده از سوی معماران ایرانی در خارج از کشور مورد تقدیر قرار گرفته هست. سولماز فولادی و سینا کیوانی، نیما کیوانی را در طراحی(طرح ریزی) و اجرای این پروژه(طرح) همراهی کرده‌اند.

نیما کیوانی پیش از این نیز با طراحی(طرح ریزی) و اجرای پروژه(طرح) معماری «ارسی خانه» در تهران توانسته بود جایزه «آ دیزاین (A’ Design Award)» به لقب بزرگترین و مطرح‌ترین جایزه بین‌المللی طراحی(طرح ریزی) دنیا را از آن خود کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید