گزارش معماری(مهراز) | ایوان انتظار

[ad_1]

۲۰ اسفند با حضور شهردار تهران «ایوان انتظار میدان ولی‌عصر» افتتاح شد. به همین بهانه تحریریه گزارش معماری(مهراز) به معرفی و بررسی این پلازای شهری می پردازد. ایوان انتظار  ۱ دسته چند عملکردی هست که در یکی از بهترین میدان‌های شهر تهران ایجاد شده ودر مرکز تقاطع دو خط شش و سه خط مترو تهران […]

 • نام پروژه(طرح)
  ایوان انتظار
 • مکان پروژه(طرح)
  تهران – میدان ولیعصر
 • کارفرما
  شهرداری تهران
 • مساحت
  ۴۵۰۰۰ مترمربع
 • سال ساخت
  ۱۳۹۵

۲۰ اسفند با حضور شهردار تهران «ایوان انتظار میدان ولی‌عصر» افتتاح شد. به همین بهانه تحریریه گزارش معماری(مهراز) به معرفی و بررسی این پلازای شهری می پردازد. ایوان انتظار  ۱ دسته چند عملکردی هست که در یکی از بهترین میدان‌های شهر تهران ایجاد شده ودر مرکز تقاطع دو خط شش و سه خط مترو تهران هست.خط سه مترو به لقب طولانی‌ترین خط با مسیر شمالی و جنوبی از ایستگاه میدان ولیعصر عبور می‌کند و در کنار آن خط شش که از جنوب شرق به شمال غرب تهران می رود، در این میدان ایستگاه دارد.

میدان شهری ولیعصر عج با ۴۵ هزار متر مربع زیربنا در چندین طبقه احداث شده هست. این میدان با افتتاح ایوان انتظار ۱ فرصت بزرگ اجتماعی و فرهنگی را در تهران فراهم می‌کند. به این ترتیب مترو از حالت صرف حمل و نقلی خارج و ایستگاه‌های آن مخصوصا ایوان انتظار میدان ولیعصر عج به ۱ مرکز اجتماعی و فرهنگی تبدیل می‌شود که این فضا می‌تواند محل برپایی نمایشگاه‌های و تلاش‌های هنری باشد.

این پلازا (پلازا به میدانی که جهت تسهیل عبور و مرور و استفاده بهتر از محیط شهری ساخته شده، گفته می‌شود) با حدود ۴۳ هزار متر مربع زیربنا و بیش از ۳۰۰۰ متر مربع مساحت فرهنگی با ۳۶ ستون استوانه‌ای ساخته شده و قطر ایوان ۶۵ متر بوده و فضای باز آن دارای دو دهنه با ۵۰ متر قطر هست.

معماری ایوان انتظار به گونه ای هست که دعوت‌کننده مردم هست و معماری آن سادگی، بی تکلفی و در عین حال خلوص و زیبایی را القاء می‌کند. که این خصوصیتها به وسیله طراح این سازه برای مفهوم انتظار و میدانی که با نام حضرت ولیعصر عج نامگذاری شده در نظر گرفته شده هست. زیرا در زبان معماری هنر، خطاب‌ها باید همراه با استعاره و نه مستقیم باشد. این در حالی هست که در این فضا رنگی به جز رنگ گرم طبیعت نمی‌بینیم و شکل آن نیز در هماهنگی کامل با مسجد آیت‌الله سیستانی که در مجاورت آن قرار گرفته، هست.

ریشه معماری ایران دارای مفهوم «گودال باغچه» هست، گفت: طراحی(طرح ریزی) این ایوان انتظار نیز تداعی کننده همان گودال باغچه هست و اینجا محلی خواهد بود که فقط برای گذر از عرض خیابان از آن استفاده نکنیم و در حین عبور هنر، فرهنگ و تاریخ‌مان را نیز ببینیم.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، با دستور شهردار تهران این ایوان به طور مستقیم به پیاده راه بلوار کشاورز نیز وصل خواهد شد. علاوه بر آن با خواست شهرداری منطقه این ایوان به ایستگاه بی‌ارتی جنوب خیابان ولیعصر نیز متصل و همچنین ورودی جنوبی غرب آن نیز افتتاح می‌شود که تمامی این سه ورودی تا سه ماه آینده در بهار ۱۳۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

 

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید