گزارش معماری(سازنده) | ویلای لواسان / دفتر معماری حریری و حریری

[ad_1]

ویلای لواسان دریک زمین پر از تپه های شیبدار در منطقه مرفه نشین لواسان واقع شده و در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران قرار گرفته هست. یکی از ویژگیهای بارز سایت پروژه(طرح) دید ومنظر به رودخانه جاجرود هست. این رودخانه یکی از منابع اساسی تامین آب کلان شهر تهران هست. این رودخانه در بخش جنوبی رشته […]

 • نام پروژه(طرح)
  ویلای لواسان
 • طراح
  دفتر معماری حریری و حریری
 • مهندس معماری(سازنده)
  گیسو و مژگان حریری
 • مکان پروژه(طرح)
  تهران – لواسان
 • مساحت
  ۹۰۰ مترمربع
 • سال ساخت
  ۱۳۹۴
 • کاربری
  مسکونی
 • وب سایت
  www.architizer.com

ویلای لواسان دریک زمین پر از تپه های شیبدار در منطقه مرفه نشین لواسان واقع شده و در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران قرار گرفته هست. یکی از ویژگیهای بارز سایت پروژه(طرح) دید ومنظر به رودخانه جاجرود هست. این رودخانه یکی از منابع اساسی تامین آب کلان شهر تهران هست.

این رودخانه در بخش جنوبی رشته کوه البرز مرکزی واقع شده هست.ویلای لواسان به واسطه قرارگیری در بین کوهها و رودخانه و طبیعت بکر منطقه لواسان به مکانی جادویی و به یادماندنی تبدیل شده هست.یکی از راه های دسترسی به سایت در پایین تپه شیبدار قرار دارد. ۱ دیوار حایل سنگی محدوده زمین پروژه(طرح) با ویلای مجاور را مشخص می کند.

چالش اساسی این پروژه(طرح) طراحی(طرح ریزی) ویلایی بود که در ۱ توپوگرافی با چشم اندازی عالی قرار داشت بدیهی هست جهت استفاده هر چه بهتر از این پتانسیل حجم بنا نیازمند بازشوهای وسیع بود. ازطرفی درخواست کارفرما حفظ حریم خصوصی و کاهش دید از بیرون به درون سایت بود.

دستور کار فیزیکی ساختمان اساسی ویلا شامل ۱ اتاق خواب والدین، دو اتاق خواب برای فرزندان، ۱ فضای خانوادگی جهت تماشای تلویزیون، ناهارخوری،اتاق بازی، تراس با فضای باز و سرپوشیده و استخر شنا هست. همچنین ۱ سوییت مستقل برای میهمان شامل ۱ اتاق خواب، نشیمن وناهارخوری و آشپزخانه  طراحی(طرح ریزی) شده هست.

همچنین درکنار این فضاها ۱ اتاق سرایداری و پارکینگ با ۵ عدد جای پارک ماشین اضافی برای استفاده میهمانان درنظر گرفته شده. درکنارفضای سبز ویلا ۱ آلاچیق برای خوردن چای نیز پیش گوی شده هست.به منظور استفاده حداکثری از دیدو منظر فضاهای اساسی ویلا درقسمتهای مرتفع سایت و در طبقه سوم وچهارم قرارگرفته هست که بوسیله ۱ پلکان زیبا و ۱ دستگاه آسانسور به طبقات پایین تر مرتبط می شود.

حجم ساختمان ویلا کانسپتی تندیس گونه دارد و مانند مجسمه ای هست که در بالای تپه قرارگرفته هست. حجم ساختمان سرایداری و سوییت مهمان در زیر حجم اساسی قرارگرفته و به موازات دامنه کوه کشیده شده هست.حجم اساسی که در پایین ترین سطح قرارگرفته پارکینگ، ورودی ایوان، پله بیرونی، آسانسور و ممانخانه دوبلکس را در خود جای داده هست.در بالای قسمت مهمانخانه سکویی قرارگرفته که استخر و قسمتهایی از ویلای اساسی را شامل می شود. جهت گیری ساختمان در این قسمت به گونه ای هست که قسمت کمی از آن از خیابان قابل دیدن هست.

۱ راه پله طویل درسمت راست ورودی قرار گرفته هست که همکف را به قسمتهای مختلف ساختمان متصل می کند. پشت این پله ها فضای پارکینگ و ساختمان سرایداری قراردارد.ساختمان اساسی ویلا به صورت ال شکل ساخته شده که در مرکز آن استخر قرار گرفته و بازتاب ساختمان و ایوانهای نیمه باز آن در آب تصویری از باغ ایرانی را تداعی می کند.

ورودی اساسی ویلا از این ایوان می گذرد و نزدیک ورودی نشیمن وناهارخوری با سقف وپنجره های بلند خود نمایی میکند.درکنار ناهارخوری آشپزخانه با ویو به باغ قرارگرفته هست که درصورت تمایل میتوان فضای آشپزخانه را بوسیله ۱ درب کشویی از سایر فضاها جدا کرد.

ارتباط بین اتاق خوابها در طبقه بالا و همچنین اتاق بازی و اتاق تلویزیون در زیرزمین با طبقه همکف به وسیله ۱ پلکان معلق تامین شده هست.ارتباط بین حجم های ساختمان بوسیله ۱ پل تعریف شده هست.درنهایت اضغال فضاهای بین تپه های سرسبز با حجمهای ساختمانی که بوسیله پله ها و پلهای فرو رفته در دل طبیعت به یکدیگر متصل شده اند، این ویلا را خاص و به یادماندنی کرده هست.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید