گزارش معماری(سازنده) | برج‌های سبز کوثر

[ad_1]

برج‌های مسکونی سبز کوثر، در شهر مشهد و در زمینی به مساحت نزدیک به ۱ هکتار، در بلوار کوثر (جنب میدان تحقیق) واقع شده هست. این پروژه(طرح)، نظر به اهمیت پرداختن به انرژی‌های نو در معماری معاصر و نیز نیاز مبرم به استفاده بهینه از انرژی در ساختمان‌سازی امروز کشورمان، با هدف ایجاد فضایی برای […]

 • نام پروژه(طرح)
  برج‌ های سبز کوثر
 • طراح
  مهندسین مشاور سازآب شرق
 • طراحی(طرح ریزی) سه بعدی
  حمیدرضا نیکوقدم، امیرحسین شریف کاشانی
 • عرضه کامپیوتری
  حمیدرضا نیکوقدم، امیرحسین شریف کاشانی
 • مکان پروژه(طرح)
  مشهد
 • مساحت
  ۷۰۰۰۰مترمربع
 • سال ساخت
  ۱۳۹۳
 • همکاران طرح
  فیلیپ روو، حامد کامل‌نیا، سعید حقیر، سمیه جهان‌پناه، حسین قاسمی، فرزانه فریدونی، شکوفه شایسته، حمیدرضا نیکوقدم
 • سبک پروژه(طرح)
  اکوتک
 • کاربری
  مسکونی
 • وب سایت
  www.architizer.com

برج‌های مسکونی سبز کوثر، در شهر مشهد و در زمینی به مساحت نزدیک به ۱ هکتار، در بلوار کوثر (جنب میدان تحقیق) واقع شده هست. این پروژه(طرح)، نظر به اهمیت پرداختن به انرژی‌های نو در معماری معاصر و نیز نیاز مبرم به استفاده بهینه از انرژی در ساختمان‌سازی امروز کشورمان، با هدف ایجاد فضایی برای زندگی و بهبود کیفیت آن، از ۱ سو، و خلق نشانه و الگویی برای آینده، از سوی دیگر مطرح شده هست.

این پروژه(طرح)، اولین تجربه واقعی معماری سبز در ایران هست که در آن، از انرژی‌های پاک در تمام سطوح معماری ساختمان بهره گرفته شده هست. پانل‌های خورشیدی، توربین باد، سیستم زمین‌گرمایی، استفاده از آب بازیافتی، نمای دوپوسته و …، از نمونه‌های این موضوع هستند که برای کاهش هزینه‌های انرژی به کار گرفته شده‌اند.

در برج‌های سبز کوثر تمامی واحدها دارای حیاط سبز قابل کشت مخصوص به خود هستند که به صورت مکانیزه آبیاری می‌شوند. همچنین، بام سبز برای ساکنان و پارک خطی با مسیر دوچرخه‌سواری در ارتفاع که قابل استفاده برای عموم مردم نیز هست، در پروژه(طرح) وجود دارد. سیستم‌های هوشمند BMS برای هر واحد مسکونی، باغ زمستانی در طبقات ضلع شمالی هر دو برج، و انباری در زیرزمین با دسترسی آسان از هسته میانی در هر طبقه، از دیگر خصوصیتهای واحدهای مسکونی برج‌های سبز کوثر هست.

طبقات پایه برج‌های سبز کوثر، شامل خدماتی نظیر واحدهای تجاری (بانک، هایپرمارکت، آژانس مسافرتی، گالری هنر، باغ گل و …)، مهدکودک با حیاط اختصاصی، دسته ورزش و تندرستی، دسته استخر، سونا و جکوزی، مسیر پیاده‌روی، پارک طبقاتی و باغ‌های موضوعی هست و دسترسی غیرساکنین به ‌دسته‌های تجاری و اداری، به کلی از مسیر بخش‌های مسکونی دسته تفکیک شده هست.

 

 

پایداری در برج‌های سبز کوثر
ـ استفاده از ۱ لایه فضای سبز در تراس‌ها، همانند ۱ فیلتر، از ورود سر و صدا به داخل فضای زندگی جلوگیری می‌کند.
ـ کاشت درختان و فضای سبز در تراس، تهویه طبیعی را افزایش می‌دهد و میزان استفاده از سیستم تهویه را به حداقل می‌رساند.
ـ کاشت هر درخت، ماهانه حدود ۰/۷-۱/۱ کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب می‌کند. در این پروژه(طرح)، حدود ۲۲۰ درخت در تراس واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده هست که ماهانه به طور متوسط، حدود ۲۰۰ کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند.
ـ فضای سبز حاضر در طبقات، حدود ۳ درجه سانتی‌گراد، دمای محیط را در فصول گرم پایین می‌آورد.
ـ در تراس‌ها، استفاده از درختانی که با تغییر فصل، ظاهر متفاوتی به خود می‌گیرند، موجب ایجاد کیفیتی متفاوت و نمایی چهار فصل می‌شود.
ـ استفاده از مصالح طبیعی (مصالح سبز؛ رنگ‌های بدون ترکیبات آلی فرار، پلاستیک‌های قابل بازیافت، سنگ‌گچ‌های طبیعی و محصولات معدنی)، سهم به سزایی در کاهش آلودگی هوای فضای داخلی دارد.
ـ استفاده از آب‌های خاکستری: آب‌های مصرفی در سینک‌ها و آب باران در لوله‌های جداگانه جمع‌آوری شده و بعد از بازیافت و تصفیه، در آبیاری فضای سبز، شست‌وشوی محوطه و فلاش‌تانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ـ تولید بیش از ۲۰% برق مصرفی به وسیله نیروگاه حاضر در پروژه(طرح)
ـ تأمین بیش از ۴۰% آب گرم مصرفی به وسیله انرژی خورشیدی و صفحات خورشیدی روی بام
ـ استفاده از دو توربین بادی برای تأمین روشنایی نما و پارک خطی
ـ استفاده از چراغ‌های سولار در محوطه برای به دست آوردن انرژی روشنایی، بدون پرداخت هزینه
ـ استفاده از نمای دو پوسته (لوورهای متحرک) برای حبس گرما در زمستان، کنترل تابش‌ها در تابستان و جلوگیری از ورود بادهای غالب منطقه در طبقات بالایی برج

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید