گزارش آرشیتکت(architect) | دسته چند عملکردی شمس الضیافه

[ad_1]

پروژه(طرح) شمس الضیافه به وسیله مهندسین مشاور آرشیتکت(architect) و شهرساز فضا زیست شرق به سرپرستی مهندس فرشاد تاتاری و همکاری امیر رضا شهریاری و مریم وکیلی انجام شده هست. بافت قدیم مشهد در دو دهه گذشته تحت تاثیر تحولات زیادی بوده هست. تخریب بخش های مهم یادمانی و هویتی عناصر بافت شهری از جمله شبکه پیچیده ای […]

 • نام پروژه(طرح)
  دسته چند عملکردی شمس الضیافه
 • طراح
  مهندسین مشاور فضا زیست شرق
 • مهندس آرشیتکت(architect)
  فرشاد تاتاری امیررضا شهریاری
 • مکان پروژه(طرح)
  مشهد – منطقه ثامن
 • کارفرما
  جناب آقای الحی و هواپیمایی ماهان
 • مساحت
  ١٢٠٠٠٠ متر مربع
 • همکاران طرح
  علی مقدم آریایی – مریم وکیلی – فرناز فتاحی – عارف میرزا احمدی- ملیحه غلامی
 • توضیحات
  مساحت زمین ۱۱۰۰۰ مترمربع

پروژه(طرح) شمس الضیافه به وسیله مهندسین مشاور آرشیتکت(architect) و شهرساز فضا زیست شرق به سرپرستی مهندس فرشاد تاتاری و همکاری امیر رضا شهریاری و مریم وکیلی انجام شده هست.

بافت قدیم مشهد در دو دهه گذشته تحت تاثیر تحولات زیادی بوده هست. تخریب بخش های مهم یادمانی و هویتی عناصر بافت شهری از جمله شبکه پیچیده ای از گذرها ، عملکردها و تلاش هایی که با فرهنگ مجاورین حرم مطهر امام رضا درآمیخته شده بودند، حاصل بی توجهی به پیوند بافت قدیم به جامعه کنونی بود.

در نتیجه، این تغییرات منجر به تاثیرات شگرفی در ساختار جمعیت و نیز تخلیه محله های مسکونی قدیم شد. احیای اعتبار های حاکم بر بافت قدیم ضمن در نظر گرفتن نیازهای جامعه معاصر، بدون دقت به کانسپت “پایداری” در هر سه بعد محیطی، اجتماعی و اقتصادی دست یافتنی نخواهد بود.

پروژه(طرح) شمس الضیافه برموقعیت منحصر به فرد و دستور کار دهی متنوع و انطباق پذیرش، می تواند بر ساخت فضایی برای احیا و گسترش مفهوم پایداری موثر باشد. یکی از ضرورت های اجتناب ناپذیر این پروژه(طرح)، پاسخگویی به نیازهای متفاوت بهره برداران شمال زائرین و مجاورین حرم مطهر امام رضا هست. حضور مداوم مردم و دستور کار هایی برای جذب مردم در سطوح مختلف پروژه(طرح) امکان خلق فضایی فعال و زنده را فراهم می نماید.

پرورش فضای شهری و قرارگاه های اجتماعی و افزایش پیاده راه سازی، می تواند بر گسترش پایداری اجتماعی موثر باشد. بعلاوه، خلق فضاهای یادمانی توام با حفظ عناصر باقی مانده از بافت گذشته من جمله خانه تاریخی، مسجد و درختان قدیمی حیاط خانه ها، می تواند بر ریشه های اجتماعی و فرهنگی پروژه(طرح) تاثیر گذار باشد. دقت ویژه به محیط های عمومی، نیمه عمومی و خصوصی در قسمت های مختلف پروژه(طرح) در کنار فراهم آوردن منابع انرژی نو و پاک، پایداری محیطی پروژه(طرح) را پیش گوی کرده و نیز، دستور کار دهی منعطف با دقت به مطالعات اقتصادی، ضامن پایداری اقتصادی این پروژه(طرح) هست

منبع پروژه(طرح) : http://fazazist.com
آدرس پروژه(طرح) : http://fazazist.com/shams-al-ziafeh-complex

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید