گزارش آرشیتکت(طراح) | گالری چند منظوره

[ad_1]

منطقه اوین یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهری تهران هست؛ منطقه‌ای که طی چند دهه گذشته از رونق بزرگ ساخت‌وسازها سالم به دربرده. هدف طراحی(طرح ریزی) گالری چندمنظوره با معماری ایرانی، مقابله با انقباض و محو شدن محلات داخلی شهر تهران بوده هست. زیرا در طول سه دهه گذشته به دلیل افزایش ناگهانی جمعیت محلات قدیمی در […]

 • مهندس آرشیتکت(طراح)
  بنیاد کاف
 • مکان پروژه(طرح)
  تهران – منطقه اوین
 • مساحت
  ۲۲۵ مترمربع
 • سال ساخت
  ۱۳۹۵
 • کاربری
  فرهنگی
 • وب سایت
  www.archdepart.com & www.archdaily.com

منطقه اوین یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهری تهران هست؛ منطقه‌ای که طی چند دهه گذشته از رونق بزرگ ساخت‌وسازها سالم به دربرده. هدف طراحی(طرح ریزی) گالری چندمنظوره با معماری ایرانی، مقابله با انقباض و محو شدن محلات داخلی شهر تهران بوده هست. زیرا در طول سه دهه گذشته به دلیل افزایش ناگهانی جمعیت محلات قدیمی در بافت مجاور منحل شده‌اند.

این گالری چندمنظوره در شمال شهر تهران، نزدیک به زندان اوین واقع‌شده هست، جایی که دارای باغات و زمین‌های کشاورزی زیادی بوده و دید خوبی به کوه‌های البرز دارد. این فضای نمایشگاهی چندمنظوره باهدف گردآوری کارها هنر و معماری معاصر ملی و بین‌المللی، دریکی از همین باغات قدیمی ساخته‌شده هست.

معماری این ساختمان نتیجه اصول و قواعد خاصی هست که در طول روند ساخت‌وساز موردتوجه قرارگرفته و درروند طراحی(طرح ریزی) و معماری پروژه(طرح) تأثیر بسزایی داشت. معماری ساختمان ساده و با الهام از بافت و مواد استفاده‌شده در ساختمان‌های منطقه بوده هست. همچنین ساختمان این گالری با رویکردی متفاوت‌تر از برخی سازه‌های معاصر که در طراحی(طرح ریزی) شهری به چشم می‌خورد ساخته‌شده هست.

ساختار و معماری این گالری چندمنظوره، با الهام از ساختار سنتی باغ‌های ایرانی(کوشک) می‌باشد. برپایه پلان کوشک، فضاها و عناصر مختلف برپایه اهمیت، اعتبار کارکردی و بسیاری از عوامل دیگر در کنار هم قرارگرفته‌اند. این ویژگی در طراحی(طرح ریزی) اغلب باغ‌های ایرانی به‌خوبی دیده می‌شود. سلسه‌مراتب در باغ‌ها از سردر ورودی یا گاهی میدان و آب‌نمایی در بیرون باغ (جلوخان) شروع و با گذشتن از هشتی و محور اساسی به کوشک باغ می‌رسد به همین دلیل حجم پایین گالری چندمنظوره متقارن بوده و ورودی در وسط هر چهار طرف قرارگرفته هست. مرکز اساسی نمایشگاه از پنج بخش تشکیل‌شده که در امتداد هر محور قرارگرفته‌اند.

درحالی‌که طراحی(طرح ریزی) پلان این گالری چندمنظوره شبیه به کوشک می‌باشد اما دارای فضای نمایشگاهی بی‌نظیری هست. ایده طراحی(طرح ریزی) این فضای نمایشگاهی از ۱ مکعب سفید بالینی باقابلیت نفوذ متریال محلی منطقه می‌باشد. همچنین ورودی‌های گالری در جهت باغ باز می‌شوند و با دقت با طراحی(طرح ریزی) بی‌نظیر سایت امکان گشت‌وگذار در محیط باغ فراهم‌شده هست. در طول ساخت‌وساز، دو درخت کاج قدیمی ۱۰۰ ساله در سایت گالری باقی‌مانده‌اند که درون فضای گالری به چشم می‌خورند و با معماری و هنرمندی خاص و منحصربه‌فرد، طبیعت نیز به محیط داخلی گالری آورده شده هست. این رویکرد باعث می‌شود که ساختمان نه‌تنها به‌لقب محل نمایشگاهی بلکه ۱ فضای راحت برای بحث و گفتگو باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

 

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید