گزارش آرشیتکت(طراح) | استادیوم ومبلی

[ad_1]

در حال حاضر ویمبلی بزرگ ترین استادیوم فوتبال در انگلستان محسوب می شود و با گنجایش ۹۰ هزار نفر تماشاگر در زمره ۱۰ ورزشگاه بزرگ دنیا نیز جای می گیرد.این استادیوم که از سال ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۶ بازسازی نشده بود، سرانجام با همکاری اتحادیه فوتبال انگلیس و ۱ شرکت(کمپانی) خصوصی، دوباره ایجاد و نوسازی شد […]

 • نام پروژه(طرح)
  استادیوم ومبلی
 • طراح
  گروه معماری نورمن فاستر وشرکا
 • مهندس آرشیتکت(طراح)
  نورمن فاستر
 • مکان پروژه(طرح)
  انگلستان – لندن
 • مساحت
  ۱۷۰۰۰۰ مترمربع
 • سال ساخت
  ۲۰۰۷
 • وب سایت
  www.archdaily.com

در حال حاضر ویمبلی بزرگ ترین استادیوم فوتبال در انگلستان محسوب می شود و با گنجایش ۹۰ هزار نفر تماشاگر در زمره ۱۰ ورزشگاه بزرگ دنیا نیز جای می گیرد.این استادیوم که از سال ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۶ بازسازی نشده بود، سرانجام با همکاری اتحادیه فوتبال انگلیس و ۱ شرکت(کمپانی) خصوصی، دوباره ایجاد و نوسازی شد و هزینه یی بالغ بر ۷۷۸ میلیون پوند (معادل ۱۵ هزار میلیارد تومان) مصرف کرد.

وجه غالب و بارز این استادیوم ومبلی آن هست که در آن برای همه ۹۰ هزار تماشاگر، صندلی وجود دارد و برپایه ادعای روزنامه «دیلی میل» انگلیس، گران ترین ورزشگاهی هست که تا به امروز در دنیا ساخته شده هست.

استادیوم ومبلی لندن بزرگ ترین ورزشگاهی هست که محل تماشاچیان ان به طور کامل به وسیله سقف سازه ای تک دهانه ی قوسی شکلی پوشانده شده هست. قوس ورزشگاه دارای ۱ دهانه ی ۳۱۵ متری هست که آن را به ۱ نماد شهری بدل کرده و از تمام نقاط شهر قابل مشاهده هست.

بزرگترین چالش برسرراه فاستر طراحی(طرح ریزی) ورزشگاه ۹۰۰۰۰ نفری بود که فضاهای داخلی آن بدون ستون بوده و در عین حال سقف آن قابلیت باز و بسته شدن داشته باشد. قوس ورزشگاه در قطعات کوچک وبرروی زمین مسطح ساخته و بعد از اتمام پیوند آنها به یکدیگر و شکل گیری قوس سازه تحت زاویه ی ۲۲ درجه بلند شده و در جای خود محکم گردیده هست.

بخش شمالی سقف ورزشگاه به وسیله ۸ دسته کابل فولادی ضدزنگ به قطر ۱۵۰ میلیمتر به قوس متصل شده هست. این کابل ها نگهدارنده ی خرپاهای معلقی هستند که ۶۰ درصد جایگاه ها را پوشش می دهند. کابل های متقارن این ۸ دسته به سازه ی کاسه ای شکل بتنی که جایگاه تماشاچیان ورزشگاه را شکل می دهد متصل می شوند. خرپاهای دوسمت ورزشگاه ریلی را به وجود آورده اند که سقف روی آن حرکت می کند.

سازه سقف این استادیوم ومبلی از مقاطع فولادی لوله ای شکل تشکیل یافته و مانند سبد بافته شده هست. این مقاطع به وسیله یکسری حلقه فولادی به یکدیگر متصل شده اند. این قوس در بخش میانی ۷ متر قطر دارد که این قطر در دو انتهای خود به ۱٫۵ متر کاهش می یابد. لوله های فولادی در این دو نقطه جمع شده و به تکیه گاه ها متصل می شوند.

در طول فرایند نصب تکیه گاه ها این امکان را به سازه ی قوسی شکل میدهد که به وسیله ی ۱ مفصل موقتی دوران و چرخش نماید. این ویژگی نصب و برپایی قوس را برای سازندگان آن راحت تر می نمود. بعد از اتمام نصب سازه مفاصل برداشته شده و قوش در نقطه ی پیوند به تکیه گاه ها به وسیله جوش در محل نوعی تکیه گاه مفصلی ساچمه ای ایجاد شد. ایستایی سازه نیز به وسیله نیرویی که از سوی قوس به تکیه گاه ها وارد می شود تامین می گردد.

به لحاظ گنجایش تعداد تماشاگران، ورزشگاه ملی جمهوری چک نیز با ظرفیت با بیش از ۱۵۰ هزار نفر تماشاگر، یکی از بزرگ ترین استادیوم های فوتبال دنیا هست و البته مدت هاست که هیچ دیداری را میزبانی نمی کند همچنین بد نیست بدانیم که در این ورزشگاه بیش از دو هزار اتاق برای استراحت و تغذیه تماشاگران تعبیه شده و این در نوع خود بی نظیر هست.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

 

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید