والتر گروپیوس :: بزرگان معماری

[ad_1]

Walter Gropius

والتر گروپیوس

 … از
قاشق غذاخوری تا شهر دامنه کار آرشیتکت(architect) را تعریف می‌کند …


والتر گروپیوس

والتر گروپیوس آرشیتکت(architect) برجستهٔ آلمانی و بنیان‌گذار مدرسهٔ مشهور باوهاوس بود. گروپیوس بعد از تحصیل در مونیخ (۱۹۰۳-۱۹۰۴) و برلین (۱۹۰۵-۱۹۰۷) به دفتر پِتِر بِهرنس پیوست و نزد او به اهمیت و شکوه پیشرفت صنعتی به لقب نمودی از ظهور ۱ فرهنگ تازه پی برد. از ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۵ با آدولف مایر شریک بود. حاصل تلاش وی در این سالها کارخانهٔ فاگوس بود که از شاخص ترین نمادهای جنبش مدرن به شمار می‌آید. در ۱۹۱۹ باوهاوس را در وایمار تأسیس کرد که والاترین دستاورد فعالیتهای آموزشی او به منظور تلفیق خلاقیت هنری با مقتضیات تولید صنعتی بود. تغییر مکان مدرسه به دِسائو در ۱۹۲۵ آغاز عصر فناوری در معماری مدرن بود که از معماران معاصر هلند تأثیر می‌پذیرفت و به آفرینش چندین اثر دارای اهمیت بین‌المللی انجامید. گروپیوس در ۱۹۲۸ باوهاوس را ترک کرد و به آزمودن اندیشه‌های جدیدی در شهرسازی و تیپولوژی خانه سرگرم شد. با روی کار آمدن نازیسم به انگلیس، و سپس در ۱۹۳۷ به بستن مهاجرت کرد، در آنجا به تدریس در دانشگاه هاروارد پرداخت و نخست به همراه مارسل بروئر و سپس با گروه TAC به فعالیتهای حرفه‌ای خود نیز ادامه داد .کارخانه فاگوس
نخستین ساختمان مهم گروپیوس , کارخانه ی قالب کفش فاگوس بود که در سال ۱۹۱۱ در آلمان ساخته شد. این بنا ۱ متوازی السطوح آجری با سطوح بزرگ شیشه ای و ۱ قالب اسکلت فولادی باریک هست. این بنا به واسطه ی استفاده از سیستم ساخت جدیدی اهمیت دارد که از ۱ قاب درونی از بتن مسلح تشکیل می شد. به این شکل امکان اجرای پوسته ی بیرونی شیشه ای به ارتفاع سه طبقه فراهم آمد. این پوسته به لطف اسکلت فولادی باریک خود حتی در گوشه های بنا نیز می چرخد و پیوسته باقی می ماند.


کارخانه ی فاگوس

کارخانه ی فاگوس

کارخانه ی فاگوس

کارخانه ی فاگوس

کارخانه ی فاگوس

کارخانه ی فاگوس

کارخانه ی فاگوس


مدرسه باهاوس (دسائو، آلمان)

باوهاوس به زبان آلمانی به معنی مدرسه معماری هست. این بنا به وسیله والتر گروپیوس طراحی(طرح ریزی) شده هست. این بنا از سه بال تشکیل شده که به وسیله پل‌هایی با یکدیگر در ارتباط هستند. مدرسه باوهاوس شامل فضاهایی همچون فضایی برای آموزش، مسکن برای دانشجویان و اعضای دانشگاه، تالار کنفرانس و فضاهای اداری است. کلاسها و کارگاهها از طریق پل بزرگ دو طبقه ای که بر روی محل گذر قرار دارد و فضایی سرپوشیده ایجاد می کند، با یکدیگر ارتباط دارند. در این پل دو طبقه فضاهای آموزشی از جمله اتاق مدیریت، اتاق کارکنان، کتابخانه، آزمایشگاه فیزیک، اتاق‌های نقشه کشی و کلاس‌های درس قرار دارند. کلاسهای درس و کارگاههای در دو بال اساسی و در چهار طبقه شامل زیر زمین طبقه همکف و دو طبقه بر روی آن قرار دارد. مسکن دانشجویان و اعضای دانشگاه از طریق بالی به ساختمان مدرسه متصل می شود و دسترسی خوبی به سالن اجتماعات و اتاق ناهارخوری دارد. طراحی(طرح ریزی) گروپیوس انقلابی در ساخت مدرسه برای دانشجویان معماری و طراحی(طرح ریزی) شد. او به لقب ۱ تمرین معماری، علاقه‌مند به پیشرفت‌های ساختاری و تکنولوژیکی بود. برخی از پیشرفت‌های مختلف عبارتند از: لعاب پنجره، اسکلت بتن مسلح، سقف‌های پیش ساخته از سطح پایین‌تر، و سقف‌های پوشیده شده با آسفالت. برای متحد شدن دانش آموزان باوهاوس، دکوراسیون داخلی کل ساختمان با کمک دانش آموزان انجام گرفت: نقاشی دیواری به وسیله کارگاه نقاشی، چراغ‌های روشنائی به وسیله کارگاه فلزکاری و علامت گذای با حروف به وسیله چاپخانه. در این بنا دیوار بزرگ شیشه‌ای بخش جدایی ناپذیر از نمای ساختمان هست. به منظور حفظ کردن دیواره شیشه‌ای گسترده، ستون‌ها بار را از دیوارهای اساسی منتقل می‌کنند. این پنجره‌های بزرگ نور آفتاب وسیعی را در طول روز وارد ساحتمان کرده، اگر چه در روزهای گرم تابستان تأثیر منفی ایجاد می‌کنند.

[ad_2]

معماری تکست

دیدگاهتان را بنویسید