تفاوت نظر آمريكاييان و اروپائيان در تدريس معماري

تدريس معماري

تفاوت نظر آمريكاييان و اروپائيان در تدريس معماري

براي معماران اروپايي تعجب آور است كه در آمريكا تقريبا تمام كارهاي بزرگ معماري به دفاتري سپرده مي شود كه صدها معمار و مهندس در آن كار مي كنند و دفاتر كوچك شبيه آنچه كه در اروپا معمول است براي يافتن كار دچار اشكال فراوان است .

تفاوت ديگر اين است كه در اروپا وقتي معماري به تدريس خوانده مي شود كه كفايت خود را عملاً در كار نشان داده باشد ، در حاليكه معلمين معماري آمريكا تا اين اواخر با تجربه چندان سروكار نداشتتند و تصور مي شد تدريس معماري خود براي خود حرفه اي است .

از جمله اقدامات بزرگ ‹‹ ميس وندررو›› و ‹‹ گروپيوس›› در آمريكا اين بود كه اين وضعيت را در اين كشور تغيير دادند . مسلم است كه تا معماري خود از قدرت خلاقه برخوردار نباشد نمي تواند بر شاگردانش تاثير داشته باشد . اين معلم هنرمند است كه مي تواند قدرت ابتكار را در شاگردان با قريحه تقويت كند .

معماري

كوى دانشگاه هاروارد

به سال ۱۹۳۸ گروپيوس و بروئر در مسابقه انتخاب بهترين طرح براي ساختن دانشگاه كوچك ويتون شركت جستند( نخستين طرح اين دو معمار براي دانشگاه ها در آمريکا) و چون هيچ يك از اعضاي هيئت امناي اين دانشگاه حاضر نشد اعتبار لازم براي اجراي اين طرح را تصويب كند اين طرح معطل ماند . در آن سال زمان هنوز براي سپردن طرح ساختمان دانشگاه ها به معماران بزرگ مقتضي نبود. اما يك سال بعد وضع تغيير كرد و «ميس وندررو» براي ساختن دانشگاه فني ايلي نوي برگزيده شد.

به سال ۱۹۴۷«آلتو» موفق گشت هيئت امناي دانشگاه فني ماساچوست را قانع كند و طرح انقلابي خود را براي محل سكونت دانشجويان اين دانشگاه در كنار رودخانه چارلز بسازد و به سال ۱۹۴۹ طرح كوي دانشجويان رشته هاي تخصصي در دانشگاه هاروارد ، قديمي ترين و محترم ترين موسسه تعليم و تربيت آمريكا به عهده گروپيوس گذاشته شد .

در آمريكا دانشجوياني كه چهار سال اول دانشگاه را مي گذرانند معمولا در كوي دانشگاه زندگي مي كنند اما زندگي دانشجوياني كه پس از دريافت ديپلم اوليه براي احراز تخصص هنوز به تحصيل ادامه مي دهند در كوي دانشگاه معمول نبود . گروپيوس در هاروارد و آلتو در دانشگاه فني ماساچوست براي نخستين بار براي دانشجويان شعب تخصصي كوي ساختند. بعدا بين سال هاي ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ «خوزه لوئي سر» نيز در هاروارد كويي براي ۵۰۰ دانشجوي متاهل ساخت، مركب از سه آسمان خراش بيست و هشت طبقه كه با بناهاي كوتاهتري كه در كنار اين آسمان خراش ها ساخته شده مجموعةكاملي را بوجود مي آورد .گروپيوس در تمام عمر خود از معاونت معماران ديگر برخوردار بود . به سال ۱۹۴۷ با همكاري عده اي از معماران جوان آمريكايي دفتر معماري ‹‹ آرشيتكت كلابوراتيو›› را تاسيس كرد و در كارهاي نخستين وي مانند كارخانه فاگوس (۱۹۱۱) و كارخانه اي نمونه در نمايشگاه ورك بوند در كلن (۱۹۱۴) نيز ‹‹ آدلف ماير›› كه بجواني درگذشت با وي همكاري مي كرد و پس از آن ‹‹ مارسل بروئر›› و سپس چنان كه يادآور شديم گروه ‹‹ آرشيتكت كلابوراتيو›› كه به اختصار TAC خوانده مي شوند .

تدريس معماري
تدريس معماري

كوي دانشجويان شعب تخصصي در هاروارد در زماني بسيار كوتاه ساخته شد ( فقط يك سال بين ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰) بودجه ساختن اين كوي با مقايسه خرجي كه براي ساختمان هاي نظير آن در هاروارد شده بود و يا حتي بودجه اي كه در اختيار آلتو براي ساختن كوي دانشجويان در ‹‹ MIT›› قرار گرفت محدود بود .

اما سادگي ساختمان هاي اين كوي و تفاوت آن با بناهاي قصر مانند كه ساختن آنها رواج داشت به دليل بودجه محدود آن نبود بلكه نسل تازه دانشجويان طالب زندگي ساده تر وعميق تري بودند.

ساختمان هاي اين كوي به صورتي آزاد در محوطه كوي پراكنده بنا گشته اند و براي ۵۷۵ دانشجو اتاق در نظر گرفته شده است وهيچ نرده يا ديواري ساختمان ها را از يكديگر جدا نمي كند . اين ساختمان ها سه و يا چهار طبقه هستند كه همه اسكلتي از بتن مسلح دارند و نماي آن ها پوشيده از آجرهايي زرد فام است كه گروپيوس نظير آن ها را در كارخانه فاگوس بكار برده بود و از آن پس انگاري به آن ها دلبستگي پيدا كرده . ساختمان هاي مختلف به وسيله راه هايي مسقف به يكديگر ارتباط مي يابند و ستون هاي نازك كه به فواصل زياد از يكديگر ساخته شده اند به ساختمان ها ظرافت و زيبايي مي دهند و ارتفاع متفاوت بناها تنوعي دلپذير بوجود مي آورد .

منبع: معماری تکست

 

دیدگاهتان را بنویسید